Eukonkannon MM-kisat

Eukonkannon MM-kisat 6.-7.7.2018 Sonkajärvellä

EUKONKANTO

Yli 20 vuoden ajan Sonkajärven Eukonkantotapahtuma on säilyttänyt suosionsa savolaisena, omaperäisenä ja kuitenkin kansainvälisenä tapahtumana. Vuosien mittaan tapahtumaa on aktiivisesti kehitetty sekä sisällöltään että puitteiltaan. Tapahtuma kerää Sonkajärvelle vuosittain yli 6000  kävijää. Kilpailijoita oli kisoissa vuonna 2015 noin 200 neljästätoista  eri maasta.

Kaikki tulokset, voittajat ja voittoajat vuodesta 1997 lähtien löydät tästä (pdf).

TULOKSET 2017







Paras asu / Best costume:
45. Dabrowski Bartosz, Finland Borowy Agnieszka, Finland
Hauskin pari / Funniest Pair:
18. Schumacher Axel, Saksa / Germany Müller Ina, Saksa / Germany
Voimakkain kantaja / Strongest Carrier:
38. Storey Elliot
Huutosakki / Supporters Team:
4. Canadians

KARAOKE

Semifinalistit 2017
Anja Ruotsalainen, Kiuruvesi, Pirjo Tervo Sonkajärvi, Sirpa Granqvist Kaavi, Aune Orvokki Seppänen, Suomussalmi, Katri Savolainen Iisalmi/Hernejärvi, Titta Heinonen Sonkajärvi Sami Myllyniemi Lempäälä, Rauno Korhonen Kuopio, Aimo Oja Himanka, Leo Lapalainen Lapinlahti/ Kotikylä, Matti Lappalainen Mikkeli, Pauli Hukari Kälviä
Finalistit 2017
Pirjo Tervo, Katri Savolainen, Titta Heinonen, Rauno Korhonen, Matti Lappalainen, Pauli Hukari  
Lopputulokset Eukonkantokaraoke 2017
Naiset: 1. Titta Heinonen 2. Katri Savolainen 3. Pirjo Tervo
Miehet: 1. Pauli Hukari 2. Matti Lappalainen 3. Rauno Korhonen

    


EUKON JA UKON HÖLKKÄ 30.06.2017

Pojat 11 vuotta 3 km  1) Tuukka Ovaskainen Sonkajärven Pahka  14.04,6, 2) Miika Huttunen Sonkajärven Pahka +2.34,2, Tytöt 13 vuotta 3 km  1) Emmi Kärnä Sonkajärven Pahka  14.49,5, Pojat 13 vuotta 3 km  1) Aki Pennanen Kiuruveden Urheilijat  14.28,0, 2) Eetu Suomalainen Vieremän Koitto +0.45,0, Tytöt 15 vuotta 5 km  1) Nina Kärnä Sonkajärven Pahka  22.43,2, Pojat 15 vuotta 5 km  1) Teemu Ovaskainen Sonkajärven Pahka  22.02,6, 2) Mikko Huttunen Sonkajärven Pahka +0.52,5, Miehet 17 vuotta 5 km  1) Tatu Sutinen Iisalmen Viisa  18.17,0, 2) Juuso Kuosma Maaningan Mahti +2.43,5, Naiset 19 vuotta 5 km  1) Maarit Heiskanen Sonkajärven Pahka  28.03,1, Naiset 10 km  1) Jenni Koho Vieremän Koitto  46.26,0, 2) Mari Heiskanen Sonkajärven Pahka +6.31,1, 3) Ritva Partanen  +19.40,3, Miehet 10 km  1) Jussi Vatanen Sukevan Kisa  56.50,3, Naiset 40 vuotta 10 km  1) Erja Kaskiharju Iisalmi  49.37,9, Miehet 40 vuotta 10 km  1) Veljo Liplap Kiuruveden Urheilijat  39.33,1, 2) Tuomo Pulkka Vieremän Koitto +3.38,3, 3) Ilpo Rönkko Mäntylahden Veto +3.59,1, 4) Pekka Rönkkö Vieremän Koitto +7.56,9, 5) Asko Komulainen Sonkajärvi +9.28,3, 6) Jorma Heikkinen  +9.33,6, 7) Mika Suomalainen Vieremän Koitto +9.40,9, Miehet 55 vuotta 5 km  1) Ossi Manninen Mäntylahden Veto  20.51,0, 2) Kari Partanen Mäntylahden Veto +1.38,7, 3) Pentti Vartiainen Kiuruveden Urheilijat +4.01,1, Naiset kuntosarja 5 km  1) Tarja Hukkanen Vieremän Koitto  25.04,9, 2) Heli Komulainen Sonkajärvi +4.07,7, 3) Saila Luukkonen Kuopio +6.03,7, 4) Tiia Juntunen Hanakat Team +7.53,1, 5) Eeva Suomalainen Vieremän Koitto +8.59,4, Miehet kuntosarja 5 km  1) Ismo Kotijärvi Leppävirran Urheilijat  20.13,9, 2) Juha Lyytinen Kuopio +10.54,7,

TULOKSET 2016

MM-kisat: 

Tulokset:   1) Sagal Dmitriy, Loginova Anastasia Moskova, Venäjä 1.02,78, 2) Miettinen Taisto, Haapanen Kristiina Suomi 1.07,07, 3) Parviainen Ville, Oksman Janette Helsinki, Suomi 1.08,53, 4) Sumén Julle, Lehto Oili Lappeenranta, Suomi 1.14,85, 5) Haalisto Ilpo, Piippo Jenni 1.14,87, 6) Wall Jesse, Arsenault Christine Oxford Maine/Portland Maine, USA 1.19,30, 7) Järvinen Juha, Aarnipuro Minna Kuopio, Suomi 1.22,36, 8) Gregg Ben, McCallum Sidney, Australia 1.24,97, 9) Lautiainen Lare, Blomqvist Melinda 1.25,46, 10) Suomalainen Mika, Närä Saara Sonkajärvi, Suomi 1.26,46, 11) Saaristenperä Joni, Rantala Anne-Maria Suomi 1.27,50, 12) Juntunen Joni, Haavikko Jaana Hernejärvi/Rovaniemi, Suomi 1.31,37, 13) Pekkala Ville, Huotari Anu Kajaani, Suomi 1.32,21, 14) Tsykunov Igor, Shapovalova Mariia Moskova, Venäjä 1.33,05, 15) Saukkonen Joonas, Rope Tia Helsinki, Suomi 1.33,12, 16) Podduikin Jukka, Hyvärinen Katja Kuopio / Siilinjärvi, Suomi 1.33,81, 17) Grey Michael, Grey Jennifer Meerbusch/München, Saksa 1.34,37, 18) Raatikainen Pasi, Toppinen Reeta Iisalmi/Vantaa, Suomi 1.36,82, 19) Pietiläinen Miro, Pietiläinen Susanne Tuusula, Suomi 1.38,12, 20) Dufft Oliver, Heli Leipzig, Saksa 1.40,55, 21) Kawahara Eisuke, Kawahara Sayaka Hokkaido, Japani 1.43,10, 22) Warren David, Warren Rhiannon Earlville, Queensland, Australia /Suomi 1.43,21, 23) Saarme Martti, Kobin Marianne Võru, Viro 1.45,09, 24) Sipilä Markus, Keisteri-Sipilä Elli Espoo, Suomi 1.45,40, 25) Kettunen Brown Richard, Mårdstrand Louise Göteborg, Ruotsi 1.48,62, 26) Linder Daniel, Linder Karina Burnaby, Kanada 1.53,75, 27) Huttunen Juha, Schadlu Jasmin Oulu, Suomi / Saksa 1.54,41, 28) Tjernberg Peter, Rouzbahani Elina Vallentuna, Ruotsi 1.54,97, 29) Lukkari Antti, Vainio Anna Helsinki, Suomi 1.55,31, 30) Splay-pari. Kankare Ville,Hämäläinen Sonja Suomi 1.58,39, 31) Wilberg Konstantin, Carroll Elle Berliini, Saksa/New York,USA 2.02,69, 32) Lebreht Sander, Konts Kaia Võru, Viro 2.05,51, 33) Haider Marce Rene, Scharinger Eva Engerwitzdorf /Atzesberg, Itävalta 2.20,77, 34) Mikkonen Joona, Ranta Salla-Mari Helsinki/Pori, Suomi 2.37,40, 35) Mohanjith Sudirikku Hannadige, (Sri Lanka) Kemiö, Suomi /Kemiö 4.03,12,

Sprintti:

TULOKSET MM –Sprintti 3 parasta 1. Joni Juntunen ja Jaana Haavikko  Hernejärvi / Rovaniemi 45.84  2. Sild Janno, Sild Anu    Viljandi, Viro 57.48 3. Türbsal Aimar, Remes Riina Viro / Sonkajärvi 1.04.49